Undergraduates

FASS Undergraduate Academic Awards

The NUS Faculty of Arts and Social Sciences is pleased to announce this year's winners of the following FASS Undergraduate Academic Awards. Congratulations to these students for their academic excellence and many thanks to our donors for making these awards possible.

 

  • UNIVERSITY-LEVEL AWARDS

    WINNER AWARD
    ANG TIAN TIAN TAN BOON KHAK MEDAL AND PRIZE (Subject: Sociology)
    BREN YEONG JINGKAI TOH CHIN CHYE PRIZE (FOR AY2018/2019)
    CHEN JINGJING LSA-AT NUEVO ECONOMICS MEDAL AND PRIZE (Subject: Economics)
    CHEN ZIHUA

    LIM TAY BOH MEMORIAL MEDAL (Subject: Economics)

    CHEN ZIHUA YOU POH SENG PRIZE IN ECONOMETRICS 
    CHIA XUE YI MAS ACADEMIC EXCELLENCE PRIZE   (Subject: Economics)
    CHOI HONG HUI PHILOSOPHY PRIZE  (Subject: Philosophy)
    CHOO MENG KANG GEOFFREY SK YU HISTORY PRIZE (Subject: History)
    ENDURE GOH WEI TONG JCCI SINGAPORE FOUNDATION & JAS MEDAL AND PRIZE (Subject: Japanese Studies)
    FONG SI YING SINGAPORE PRISON SERVICE PSYCHOLOGY PRIZE (Subject: Psychology)
    GLENVICIA SIM HUI XIAN LSA-AT NUEVO ECONOMICS MEDAL AND PRIZE (Subject: Economics)
    GOH NGEE CHAE JOSHUA WONG LIN KEN MEMORIAL MEDAL AND PRIZE (Subject: History)
    GOH TIEN LI, ZACHARY JCCI SINGAPORE FOUNDATION & JAS MEDAL AND PRIZE (Subject: Japanese Studies)
    IQBAL SAIFUDDIN AHMAD CHINA DAILY PRIZE (Subject: Communications and New Media)
    IZZAH HAFIZAH BTE OMAR MALAY HERITAGE FOUNDATION PRIZE (HADIAH YAYASAN WARISAN MELAYU) (Subject: Malay Studies)
    IZZAH HAFIZAH BTE OMAR NUS MALAY STUDIES PRIZE (Subject: Malay Studies)
    JAZREEL TAY HUI YING SOCIAL WORK PRIZE (donated by Singapore Prison Service) (Subject: Social Work)
    JOANNA LEE SI HAN ECONOMIC SOCIETY OF SINGAPORE MEDAL (Subject: Economics)
    JONG CHING YEE CHINA DAILY PRIZE (Subject: Communications and New Media)
    KOH SEOK HUA ANNIE TAN (MRS WAN BOO SOW) MEDAL AND PRIZE 陳玉貞 (雲茂潮夫人) 奖
    KOO NING MAPLETREE PRIZE
    LEE JIE YI, GRACIA SOCIOLOGY MEDAL AND PRIZE (Subject: Sociology)
    LIM BENG HIANG, DANIEL CHINA DAILY PRIZE (Subject: Communications and New Media)
    LIM SHU YING JOEY MINERVA PRIZE (Subject: English Language)
    LIM WEI QIAN, WILLY LSA-AT NUEVO ECONOMICS MEDAL AND PRIZE (Subject: Economics)
    LIU SHANGKE DAIWA PRIZE
    LUA JIONG HOW NATIONAL UNIVERSITY OF SINGAPORE GEOGRAPHICAL SOCIETY GOLD MEDAL (Subject: Geography)
    MICHELLE VONG SZE PING SINGAPORE ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS’ GOLD MEDAL (Subject: Social Work)
    NG KAI LIN, NATALIE AMP PRIZE  (Subject of Relevance to Malay/Muslim community)
    NG WEI TING SHERYL CHINA DAILY PRIZE (Subject: Communications and New Media)
    NG YUNN JIA SINGAPORE PRISON SERVICE PSYCHOLOGY PRIZE (Subject: Psychology)
    NUR HAFIZAH BTE ADNAN WONG PENG KOON PRIZE FOR LAW AND SOCIAL WORK PRACTICE
    NUR HIKMAH BINTE MD ALI NUS MALAY STUDIES PRIZE (Subject: Malay Studies)
    NUR HIKMAH BINTE MD ALI NUS MALAY STUDIES PRIZE (Subject: Malay Studies)
    NURUL AMIRAH BINTE SAMSUDIN CHINA DAILY PRIZE (Subject: Communications and New Media)
    ONG HUI XIAN CHINA DAILY PRIZE (Subject: Communications and New Media)
    ONG JIAN WEI JONATHAN LEE KUAN YEW GOLD MEDAL (Overall)
    ONG JIAN WEI JONATHAN BENJAMIN BATSON HISTORY PRIZE (Subject: History)
    RACHEL LIM XIN HUI TAN HUAT NEO MEDAL AND PRIZE
    RANDY KAM LSA-AT NUEVO ECONOMICS MEDAL AND PRIZE (Subject: Economics)
    SHARMAINE JEAN LAQUINDANUM DAVID CHINA DAILY PRIZE (Subject: Communications and New Media)
    SO HOI KAY SINGAPORE JOURNAL OF TROPICAL GEOGRAPHY PRIZE  (Subject: Geography)
    TAN QI YING MICHELLE  ROBERT C K LOH PRIZE FOR TOP STUDENT IN GERONTOLOGY (Subject: Social Work)
    TAN QING LING, KIMBERLY SINGAPORE PRISON SERVICE PSYCHOLOGY PRIZE (Subject: Psychology)
    TAN SI YUN ISEAS‐YUSOF ISHAK INSTITUTE PRIZE (Subject: Southeast Asian)
    TAN TZE HUI AGATHA MAPLETREE PRIZE
    TAN WEI LIN JCCI SINGAPORE FOUNDATION & JAS MEDAL AND PRIZE (Subject: Japanese Studies)
    TAN YUE TING GRAYCE GEOFFREY SK YU SOCIOLOGY PRIZE (Subject: Sociology)
    TEO PO HAN HO FAMILY PRIZE (Subject: Economics)
    TEO ZI LIN NTUC INCOME PRIZE (Subject: Communications and New Media)
    THIYAGHESSAN S/O POONGUNDRANAR BATUL IZZUDDIN GLOBAL CITIZEN PRIZE (Subject: Political Science/Global Studies)
    V JANANI NUSS MEDAL FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT
    V JANANI BATUL IZZUDDIN GLOBAL CITIZEN PRIZE (Subject: Political Science/Global Studies)
    VALENTINO EMIL CHAI NURTURE PODS PRIZE (Subject: Psychology)
    VIOLET NG HUI ZHI KERNIAL SINGH SANDHU PRIZE (Subject: Southeast Asian)
    WAN HAZIMAH BINTE MOHAMMAD SALEMI BERITA HARIAN / BERITA MINGGU MEDAL AND PRIZE (Subject: Malay Studies)
    WAN HAZIMAH BINTE MOHAMMAD SALEMI  NUS MALAY STUDIES PRIZE (Subject: Malay Studies)
    WONG HUI WEN CHARISSA JAZMYN CHELLIAH MEDAL AND PRIZE (Subject: Psychology)
    ZHOU XIAORUI  WONG LIN KEN MEMORIAL MEDAL AND PRIZE (Subject: History)
  • FACULTY-LEVEL AWARDS

    WINNER AWARD
    AASHWINI CASSANDRA GUNASILAN SICCI PERFORMANCE PRIZE (Subject: South Asian)
    AMANDA GOH TING LI JAPANESE ASSOCIATION, SINGAPORE MEDAL & PRIZE (Subject:  Japanese Studies)
    ANNA HENG HWEE SING WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    AUDRINA TAN SI YI WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    BEH HUI EN MINISTRY OF TRADE AND INDUSTRY (ECONOMIST SERVICE) BEST THESIS PRIZE (Subject:  Economics)
    BENJAMIN TAN YI-MING WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    BENJAMIN TAN YI-MING WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES BILINGUAL) PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    BENJAMIN TAN ZHI XIONG WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES TRANSLATION) PRIZE (Subject: Chinese Studies)
    BREN YEONG JINGKAI WAN BOO SOW PRIZE FOR OUTSTANDING BILINGUAL (CHINESE/ENGLISH) UNDERGRADUATE IN FASS 雲茂潮(文学暨社会科学院)杰出双语(中文/英文) 本科生奖
    CALISSA MAN EN QIN ANNIE TAN (MRS WAN BOO SOW) PRIZE 陳玉貞 (雲茂潮夫人) 奖
    CAO HAN WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES TRANSLATION) PRIZE (Subject: Chinese Studies)
    CAO HAN WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES TRANSLATION) PRIZE (Subject: Chinese Studies)
    CELINE YEO SHI NING WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    CHAN YUAN TING WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    CHAN YUAN TING WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES BILINGUAL) PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    CHAN YUAN TING WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES MINOR) PRIZE (Subject: Minor)
    CHAN ZHEKANG, ALOYSIUS NTUC MEDAL (Overall 1st)
    CHAN ZHEKANG, ALOYSIUS NTUC FAIRPRICE FOUNDATION PRIZE (Overall 1st)
    CHAN ZHEKANG, ALOYSIUS POLITICAL SCIENCE PRIZE  (Subject: Political Science)
    CHANG KAI LI WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    CHEE GUAN YUAN, LUBIN WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    CHELSEA ELISE TRAN WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    CHEN BEIQI GEORGE EDWIN BOGAARS MEMORIAL PRIZE (Subject: History)
    CHEW LI ZHEN ANNIE TAN (MRS WAN BOO SOW) PRIZE 陳玉貞 (雲茂潮夫人) 奖
    CHOO LI XUAN NTUC MEDAL (Overall 3rd)
    CHOO LI XUAN NTUC FAIRPRICE FOUNDATION PRIZE (Overall 3rd)
    CHOO LI XUAN WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    DENISE HO SHU QI  WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    EMIL YONG KAI WEN WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    EMILY CHNG HSIN YING WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    ERICA LIM NUS GLOBAL STUDIES PRIZE (Subject: Global Studies)
    FANG ZONG YAN, DARREN WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    FOO KAI EN WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    FOO YONG XIANG WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES TRANSLATION) PRIZE (Subject: Chinese Studies)
    FOO YONG XIANG WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES TRANSLATION) PRIZE (Subject: Chinese Studies)
    GLORIA HOH SI HUI JAPANESE ASSOCIATION, SINGAPORE PRIZE (Subject: Japanese Language)
    GOH XIN HUI ANNIE TAN (MRS WAN BOO SOW) PRIZE 陳玉貞 (雲茂潮夫人) 奖
    GRACE HUANG YI-QI WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    HENG THIA SIANG REGINALD WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    IRDINA AUNI BTE IDRIS SINGAPORE DENTAL ASSOCIATION PRIZE  (Subject: English Language)
    JENELL ONG OCBC MEDAL AND PRIZE (Overall 1st)
    JESSICA LAU JING YA WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    JOYCELYN CHUAH WEI LIN WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    JUSTIN GOH XIAN QIANG ACBC PRIZE (Subject: English Literature) <on the recommendation of the HoD of ELL>
    KELVIN LEE WANG HENG WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    KELVIN TAN KIM SONG WAN BOO SOW PRIZE FOR OUTSTANDING BILINGUAL (CHINESE/ENGLISH) UNDERGRADUATE IN FASS 雲茂潮(文学暨社会科学院)杰出双语(中文/英文) 本科生奖
    KHIEW ZHI KAI NTUC MEDAL (Overall 2nd)
    KHIEW ZHI KAI NTUC FAIRPRICE FOUNDATION PRIZE (Overall 2nd)
    KING GUAN XUE JAPANESE ASSOCIATION, SINGAPORE PRIZE (Subject: Japanese Language)
    KOH FANG YU ANNIE TAN (MRS WAN BOO SOW) PRIZE 陳玉貞 (雲茂潮夫人) 奖
    KOH XIU WEN WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    KOH XIU WEN WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES BILINGUAL) PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    LAI JING YING  WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES BILINGUAL) PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    LAM HUI CHYI WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    LAM HUI CHYI WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    LEE JING EE JAPANESE ASSOCIATION, SINGAPORE MEDAL & PRIZE (Subject:  Japanese Studies)
    LEE MENG HWEE JEROME WAN BOO SOW PRIZE FOR OUTSTANDING BILINGUAL (CHINESE/ENGLISH) UNDERGRADUATE IN FASS 雲茂潮(文学暨社会科学院)杰出双语(中文/英文) 本科生奖
    LEE YING HUI,GRACE STRAITS STEAMSHIP PRIZE  (Subject: History / Political Science)
    LEOW SI YUAN WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    LIM CI XUAN WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    LIM CI XUAN WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES BILINGUAL) PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    LIM TECK HENG WAN BOO SOW MEDAL AND PRIZE FOR OUTSTANDING BILINGUAL (CHINESE/ENGLISH) GRADUAND IN FASS 雲茂潮(文学暨社会科学院)杰出双语(中文/英文)毕业生奖 
    LIU FANG HUI WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    LOO QILE, SARA  WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    LOW ROZANNE  WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    LOW SHU ZHEN ISABEL WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    NATALIE THAM ON KEI WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    NG CHIA WEE WAN BOO SOW PRIZE FOR OUTSTANDING BILINGUAL (CHINESE/ENGLISH) UNDERGRADUATE IN FASS 雲茂潮(文学暨社会科学院)杰出双语(中文/英文) 本科生奖
    NG JING KIAT WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    NG PEI NEE WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES BILINGUAL) PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    NG YUNN JIA SINGAPORE AIRLINES MEDAL (Overall 1st)
    NG ZE XUAN WEE MON CHENG MEDAL (Overall 3rd)
    NGUYEN XUAN BACH POLITICAL SCIENCE PRIZE  (Subject: Political Science)
    ONG KANG QIM WAN BOO SOW BAHASA PRIZE (Subject:  Chinese Studies / Chinese Language / Minor)
    ONG KANG QIM WAN BOO SOW BAHASA PRIZE (Subject:  Chinese Studies / Chinese Language / Minor)
    QUAH HUI BOON WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    QUEK EE PIN SHELL SILVER MEDAL (Overall 2nd) 
    RAASHIDA ELAHI BTE MOHAMED R SICCI PERFORMANCE PRIZE (Subject: South Asian)
    RACHEL YEN YIN YIN RAFFLES HOTEL GOLD MEDAL FOR THEATRE STUDIES (Subject: Theatre Studies)
    REBECCA MICHELLE THOMAS SICCI PERFORMANCE PRIZE (Subject: South Asian)
    REBECCA SEAH QI HUI WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES MINOR) PRIZE (Subject: Minor)
    SEAH BEI YING NUS GLOBAL STUDIES PRIZE (Subject: Global Studies)
    SHERMIN POH JIERU WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    SIM DIAN CHYE WAN BOO SOW PRIZE FOR OUTSTANDING BILINGUAL (CHINESE/ENGLISH) UNDERGRADUATE IN FASS 雲茂潮(文学暨社会科学院)杰出双语(中文/英文) 本科生奖
    SNG WEI YANG WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    SUN YA HUI WAN BOO SOW BAHASA PRIZE (Subject:  Chinese Studies / Chinese Language / Minor)
    SUN YA HUI  WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES TRANSLATION) PRIZE (Subject: Chinese Studies)
    TAN XIN TONG  ANNIE TAN (MRS WAN BOO SOW) PRIZE 陳玉貞 (雲茂潮夫人) 奖
    TAN YI JIA SHELL BRONZE MEDAL (Overall 3rd)
    TAY HUI YU WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    TAY LI JING WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    TAY ZHI QIAN  WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES TRANSLATION) PRIZE (Subject: Chinese Studies)
    TE AN SHU WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    TENG LI SIAN ELISABETH WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES TRANSLATION) PRIZE (Subject: Chinese Studies)
    TOH XIU SI TRACEY THE NATIONAL UNIVERSITY OF SINGAPORE SOCIETY MEDAL AND PRIZE (Subject: English Literature)
    TOMI CHEUNG QING RONG WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES BILINGUAL) PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    TRIXIE TOH PEI YING WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    VIOLET NG HUI ZHI WAN BOO SOW CHINESE STUDIES GE PRIZE
    WAN XUAN TING, MEREDITH THOMAS H. SILCOCK - NUS DEPARTMENT OF ECONOMICS MEDAL & PRIZE (Subject: Economics)
    WESLEY MARK LINCOLN WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    WONG EE SHUEN, NATASHA WAN BOO SOW BAHASA PRIZE (Subject:  Chinese Studies / Chinese Language / Minor)
    WONG XIN YING, CLARA WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES TRANSLATION) PRIZE (Subject: Chinese Studies)
    WU XIAO YING  WAN BOO SOW “雲 茂 潮” PRIZE (Subject: Chinese Studies / Chinese Language)
    ZHANG YIZHONG WAN BOO SOW “雲 茂 潮” (CHINESE STUDIES MINOR) PRIZE (Subject: Minor)
  • DEPARTMENT-LEVEL AWARDS

    WINNER AWARD
    ABDUL AZEEZ S.A.T. ALSAGOFF ARABIC LANGUAGE PRIZE (Subject: Arabic Language)
    ALVAREZ BRIELLE CLAVEL SPECIAL PRIZE (COMMUNICATIONS AND NEW MEDIA)
    ANG KANG LING BEST STUDENT IN HINDI LANGUAGE PRIZE (Subject: Hindi Language)
    CELINE GOH SHI YING CNM BEST COMMUNICATION MANAGEMENT PRIZE (Subject: Communications and New Media)
    CHEONG JIN YUEN DARREN POLITICAL SCIENCE HONOURS THESIS PRIZE (Subject: Political Science)
    DYLAN LAW KAR CHUN SPECIAL PRIZE (ENGLISH LANGUAGE)
    ELLIOT TAN CHEK KAI PAUL SHERWOOD MEMORIAL MEDAL (Subject: Economics)
    ESTHER NG KA YAN CLS KOREAN LANGUAGE PRIZE (Subject: Korean Language)
    FOO YONG XIANG THE WESTIN HOTELS AWARD
    GHAZI TAHIRA NAMREEN FATIMA SICCI PRIZE FOR SOUTH ASIAN STUDIES (Subject: South Asian)
    HAN HONG YU CLS MALAY LANGUAGE PRIZE (Subject: Malay Language)
    KAM WEI LEE WESLEY SPECIAL PRIZE (POLITICAL SCIENCE)
    KOH MING HUI CLS TAMIL LANGUAGE PRIZE (Subject: Tamil Language)
    KOH TZE YONG CLS BAHASA INDONESIA LANGUAGE PRIZE (Subject: Bahasa Indonesia Language)
    LAU HUI MIN CLS THAI LANGUAGE PRIZE  (Subject: Thai Language)
    LIM CI XUAN SPECIAL PRIZE (THEATRE STUDIES)
    LIM TZE QI, RACHEL SPECIAL PRIZE (ENGLISH LITERATURE)
    NUR HIKMAH BINTE MD ALI JAMIYAH PRIZE (Subject: Malay Studies)
    REBECCA MICHELLE THOMAS RAJABALI JUMABHOY FOUNDATION PRIZE IN SOUTH ASIAN STUDIES (Subject: South Asian)
    SONG TUCK MENG KENNETH CLS GERMAN LANGUAGE PRIZE (Subject: German Language)
    SRINIVASA AMBIKA SPECIAL PRIZE (SOUTHEAST ASIAN STUDIES)
    SUN YA HUI GERALD DE CRUZ MEMORIAL PRIZE (Subject: Political Science)
    TAY GUAN WEI BERNARD SPECIAL PRIZE (PHILOSOPHY)
    TERRY TANTIO NG KIM CHOON CLS CHINESE LANGUAGE PRIZE (Subject: Chinese Language)
    WAN HAZIMAH BINTE MOHAMMAD SALEMI SPECIAL PRIZE (MALAY STUDIES)
    WU WENYI SPECIAL PRIZE (SOCIOLOGY)
    ZHU JIAHUA SPECIAL PRIZE (SOCIOLOGY)

BACK TO FASS STUDENT HALL OF FAME

DEAN'S SCHOLARS LIST

  • AY2019/2020 EXAMINATION

     

    SEMESTER 1

    CAITLIN CELESTINE FERNANDEZ LOW JIA RONG
    CHAN YU WAI, WILSON MOHAMAD RAFI B KAMSANI CHIA
    CHAN ZHEKANG, ALOYSIUS MUHAMMAD ISMAIL SHOGO B S H
    CHEN RUILIN NG YUNN JIA
    CHIA KAI'EN, MINN NG ZE XUAN
    DESTON CHUNG ENG KEA ONG JIAN WEI JONATHAN
    EDRIC MAK JIAN XING OWEN LIM XIN SHENG
    ELISHA LEE JIAN XIN QUEK YONG KUANG
    GENICE GAN JING NING RAHUL BANKA
    GOH TIEN LI, ZACHARY RANDY KAM
    IRDINA AUNI BTE IDRIS RAUDHAH BTE RAZALI
    ISAAC TEO SHANE SABATINO ARRIOLA
    ISABELLE NEO SHARMAINE JEAN LAQUINDANUM DAVID
    KHIEW ZHI KAI SOH JIA XUAN CLARA
    LEE MUN YEE TAN EN KAI, EPHRAIM
    LIM BENG HIANG, DANIEL TAN WAH JIAN, RUSSELL
    LIM ZHENG SEN, JOEL THIYAGHESSAN S/O POONGUNDRANAR
    LIU SHIQI TRIVIA YEO CHIN TING
    LOO QILE, SARA WU WENYI
     

    SEMESTER 2

    AARON LIM JIN MING MOHAMAD RAFI B KAMSANI CHIA
    ANG TIAN TIAN MOHAMED FAYYAZ B MOHAMED F
    CHAN MUN WEI MUHAMMAD HAZZRY BIN SHAFARUAN
    CHAN YIN YEE, CARISSA MUHAMMAD SHADMAN ISHRAQ
    CHAN YUAN TING NEO YU XUAN
    CHAN ZHEKANG, ALOYSIUS NG NIAN ZI
    CHEN ZIHUA NG YUNN JIA
    CHERIE DAN SI XUAN NG ZE XUAN
    CHEVLENE ANG HUI MIN NG ZHEN WEI
    CHUA HAN AU NICOLE LIM SHER WEN
    CLARICE SENG EN-MIN NUR HIKMAH BINTE MD ALI
    DAVE CHIA GUO CONG NUR MAISARAH BINTE MOHAMMAD WIZAN
    DILYS HOR SHI QI QUAK JUN HAO, NICKSON
    DYLAN LAW KAR CHUN QUEK HIAN KHUN JOSHUA
    FONG SI YING REGINA CHANG SI WAN
    ISABELLE NEO SEAH BEI YING
    JERELD PAN JIAYONG SIA BOON KI
    JOEWE LIN XIN ING TAN JIA JIA AMELIA
    JUSTIN GOH XIAN QIANG TAN JUN WEI SEBASTIAN
    KO WEI LIN TAN WEI LIN
    KOH XINNEI, PYRENA TAN YI JIE
    LIM YONG LIANG TAN YUE TING GRAYCE
    LIM ZHI HAN SARAH VAL ALVERN CUECO LIGO
    LIM ZHI XI CHELSEA WAFFEN WEE HAN SHRONG
    LIU SHANGKE WAN XUAN TING, MEREDITH
    MAK ZIYUAN, TERENCE WONG XIN YING, CLARA
    MARCUS TAN ZHAO RONG  

  BACK TO FASS STUDENT HALL OF FAME

Overseas Educational Programmes

Summer/ Winter Programmes (SWP)


Introduction

Students can participate in the summer/ winter programmes (SWP) organised by NUS or our partner universities. This is a shorter version of SEP which allows students are able to experience independent life in a different culture for a few weeks. 

Global Relations Office (GRO) recommends a number of SWP offered by reputable universities. Students may refer to http://www.nus.edu.sg/gro/summer-winter.php for more information and application procedures for each individual programme. Alternatively, students can self-source for SWP (i.e. not listed on GRO website) and apply directly with partner university.

For procedures on module mapping and credit transfer, please refer here


Credit Transfer Policy
To qualify for credit transfer, students should seek module mapping approval before they embark for SWP and pass the modules read at partner universities. Only credits will be transferred and credit transfer for FASS students is subjected to FASS MC Exchange Ratio. Students are expected to do their due diligence to calculate the equivalent number of credits their modules are worth and ensure they earn sufficient credits.

As stated on NUS Registrar’s Office website, students may transfer up to:

  1. Maximum of 10MCs for each summer programme (essentially 2 modules) and

  2. Maximum of 5MCs for each winter programme (essentially 1 module)

In addition, students can only transfer a total of 12MCs with fee waiver for up to 2 SWP during their course of study in NUS. Special Term tuition fees will be charged if students wish to transfer more than 12MCs or transfer credits from the third and subsequent SWP they participate. Please refer here for Special Term tuition fees payable.

 

Example 1:

Number of SWP

Number of MC transferred

Special Term Tuition Fees chargeable?

1st - Summer

8MCs

No

2nd - Winter

4MCs

No

3rd - Summer / Winter

Any number

Yes because it is the third SWP regardless of the number of credits. Fees will be pro-rated and charged according to the number of MC transferrred

 

Example 2:

Number of SWP

Number of MC transferred

Special Term Tuition Fees chargeable?

1st - Summer

4MCs

No

2nd - Summer

4MCs

No

3rd - Summer / Winter

4MCs

Yes because it is the third SWP even though it is within the maximum of 12MCs. Fees for 4MCs (1 module) will be charged.

 

Example 3:

Number of SWP

Number of MC transferred

Special Term Tuition Fees chargeable?

1st - Summer

10MCs

No

2nd - Winter

5MCs

Yes, pro-rated fees of 3MCs will be charged.

 
 
Example 4:

Number of SWP

Number of MC transferred

Special Term Tuition Fees chargeable?

1st - Summer

8MCs

No

2nd - Summer / Winter

5MCs

Yes, pro-rated fees of 1MC will be charged.

 
 
For any queries, student may write to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (please include matriculation number). 


Financial Assistance for SWP
Please refer to GRO website for more details on financial aid.

 

Subcategories

Faculty of Arts and Social Sciences

Dean's Office, Faculty of Arts and Social Sciences National University of Singapore

  • Add: The Shaw Foundation Building, Block AS7, Level 5
  • 5 Arts Link, Singapore 117570
  • Level 5 (Undergraduate) & Level 6 (Graduate)
  • Fax: +65 6777 0751
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…