Department of Economics

Faculty of Arts and Social Sciences

Header

AMES2013

   
 
Seminars
 
Upcoming
2013 Asia Summer Institute in Behavioral Economics
2013 Asian Meeting of the Econometric Society
 
Schedule for Invited Lectures
Schedule for Parallel Sessions
Session Details
Program Committee
Session Organizers
Local Organizing Committee
Sponsors
Other Information
Past Events

Asian Meeting of the Econometric Society
2 - 4 August 2013



Schedule on 3 and 4 August: Parallel Sessions


Venue: Grand Copthorne Waterfront Hotel (map, floor plans)


General Timetable on 3 August


8:30am--10:30am Session 1
10:30am--11:00am Tea Break
11:00am--1:00pm Session 2
1:00pm--2:00pm Lunch Break
2:00pm--4:00pm Session 3
4:00pm--4:30pm Tea Break
4:30pm--6:30pm Session 4
6:45pm Transport to conference dinner
(pick up at the main entrance of the hotel)
7:30pm Conference Dinner: Chui Huay Lim Club (map)
No. 190, Keng Lee Road, Singapore 308409; Tel: +65 6732 3637


General Timetable on 4 August


8:30am--10:30am Session 5
10:30am--11:00am Tea Break
11:00am--1:00pm Session 6
1:00pm--2:00pm Lunch Break
2:00pm--4:00pm Session 7
4:00pm--4:30pm Tea Break
4:30pm--6:30pm Session 8


Detailed Timetable for Sessions 1 and 2
(Morning Sessions on 3 August)


Venue / Time
(floor plans)
Session 1: 8:30am--10:30am Session 2: 11:00am--1:00pm
Veranda 1
(Second Floor)
Investors and households behavior
Organizer: Deng, Yongheng
Economics of organization
Organizer: Chan, Jimmy
Veranda 2
(Second Floor)
Non\Semi-parametric methods I
Chair: Bonhomme, Stephane
Non\Semi-parametric methods II
Chair: Toh, Mun Heng
Veranda 3
(Second Floor)
School choice
Chair: Liu, Haoming
Education and gender
Chair: Liu, Haoming
Paradiso
(Third Floor)
Economics of the family
Organizer: Zhang, Junsen
Chinese financial markets
Organizer: Zhu, Xiaoneng; Chair: Niu, Linlin
Swallow
(Third Floor)
Empirics of social networks
Organizer: Shum, Matthew
Financial econometrics I
Organizer: Yu, Jun
Lyrebird
(Third Floor)
Equilibrium dynamics in economic growth models
Organizer: Nishimura, Kazuo
Estimation and inference on sets and boundaries
Organizer: Armstrong, Timothy and Hong, Han
Falcon
(Third Floor)
Economics of innovation
Organizer: Hu, Albert and Png, Ivan
Empirical health and labor economics
Organizer: Kan, Kamhon
Kingfisher
(Fourth Floor)
Aftermath of natural disasters
Organizer: Kawaguchi, Daiji
Inequality
Chair: Pistolesi, Nicolas
Pelican
(Fourth Floor)
Recent developments in nonparametric and semiparametric methods
Organizer: Ichimura, Hidehiko
Recent developments in panel data analysis
Organizer: Ichimura, Hidehiko
Toucan
(Fourth Floor)
Bubbles and crashes: theoretical foundation
Organizer: Matsushima, Hitoshi
Dynamic stochastic general equilibrium models
Organizer: Yang, Cheng-Chen
Oriole
(Fourth Floor)
Macroeconomic policies
Organizer: Guo, Jang-Ting
Monetary policy
Chair: Manopimoke, Pym
Canary 1
(Fourth Floor)
Asset markets and equilibrium analysis
Organizer: Hara, Chiaki and Honda, Toshiki
Competition policy
Organizer: Wright, Julian
Canary 2
(Fourth Floor)
Topics in trade and geography
Organizer: Hsu, Wen-Tai and Peng, Shin-Kun
Topics in urban and regional economics
Organizer: Hsu, Wen-Tai and Peng, Shin-Kun
Bluebird
(Fourth Floor)
Dynamic panel data methods
Organizer: Kiviet, Jan F.
Globalization and economic growth I
Organizer: Kikuchi, Tomoo and Vachadze, George
Nightingale
(Fourth Floor)
Foundations of game theory
Organizer: Friedenberg, Amanda
Mathematical economics
Chair: Green, Edward
Sharma
(Fourth Floor)
Topics in microeconomics I
Chair: Nahata, Babu
Topics in macroeconomics I
Chair: Kapur, Basant
Hummingbird
(Fourth Floor)
Topics in econometrics I
Chair: Ham, John
Macroeconomics and policy
Chair: Bodenstein, Martin


Detailed Timetable for Sessions 3 and 4
(Afternoon Sessions on 3 August)


Venue / Time
(floor plans)
Session 3: 2:00pm--4:00pm Session 4: 4:30pm--6:30pm
Veranda 1
(Second Floor)
Empirical labor economics
Organizer: Kan, Kamhon and Pan, Jessica
Industrial organization II
Organizer: Fong, Pohan; Chair: Au, Pak Hung
Veranda 2
(Second Floor)
Micro-econometric models with latent variables
Organizer: Hu, Yingyao; Chair: Xu, Haiqing
Stochastic frontier model estimation
Organizer: Wang, Hung-Jen
Veranda 3
(Second Floor)
Contract theory and mechanism design
Chair: Hu, Tai-Wei
Industrial organization III
Chair: Yoo, Seung Han
Paradiso
(Third Floor)
Behavioral economics I
Organizer: Meng, Juanjuan
Behavioral economics II
Chair: Theseira, Walter E
Swallow
(Third Floor)
Financial econometrics II
Chair: Mariano, Roberto
Superstition, cultural norms, and market outcomes
Organizer: Shum, Matthew
Lyrebird
(Third Floor)
Panel data analysis
Organizer: Li, Tong
Economics of public policy issues
Organizer: Quah, Euston
Falcon
(Third Floor)
Industrial organization I
Organizer: Su, Che-Lin; Chair: Yang, Nan
Economic impacts of migration
Organizer: Pan, Jessica
Kingfisher
(Fourth Floor)
Unemployment
Chair: Zhang, Min
Quantitative methods in economic history
Organizer: Dong, Baomin
Pelican
(Fourth Floor)
Recent developments in program evaluation methods
Organizer: Ichimura, Hidehiko
Quantile regression
Organizer: Oka, Tatsushi and Yoon, Jungmo
Toucan
(Fourth Floor)
Fiscal policy
Chair: Chen, Been-Lon
Macroeconomic dynamics
Organizer: Zeng, Jinli and Zhang, Jie
Oriole
(Fourth Floor)
Government policy and redistribution
Chair: Hendren, Nathaniel
Panel data models with cross section dependence
Organizer: Su, Liangjun
Canary 1
(Fourth Floor)
Advances in contest theory
Organizer: Fu, Qiang and Lu, Jingfeng
Asymmetric information and ambiguity
Organizer: Yannelis, Nicholas; Chair: Tourky, Rabee
Canary 2
(Fourth Floor)
Firm behavior, urban development and social conflict
Organizer: Du, Julan; Chair: Wang, Jin
Financial econometrics III
Chair: Li, Jia
Bluebird
(Fourth Floor)
Globalization and economic growth II
Organizer: Kikuchi, Tomoo
Economic growth I
Chair: Sunakawa, Takeki
Nightingale
(Fourth Floor)
Topics in game theory I
Organizer: Chen, Yi-Chun and Luo, Xiao
Topics in game theory II
Organizer: Chen, Yi-Chun and Luo, Xiao
Sharma
(Fourth Floor)
Topics in macroeconomics II
Chair: Fidrmuc, Jarko
Topics in macroeconomics III
Chair: Srisuma, Sorawoot
Hummingbird
(Fourth Floor)
Financial economics
Chair: Anderson, Robert
Topics in econometrics II
Chair: Rambaldi, Alicia


Detailed Timetable for Sessions 5 and 6
(Morning Sessions on 4 August)


Venue / Time
(floor plans)
Session 5: 8:30am--10:30am Session 6: 11:00am--1:00pm
Veranda 1
(Second Floor)
Topics in microeconomics II
Organizer: Chan, Marc K. and Yu, Haomiao
Topics in microeconomics III
Chair: Kim, Kyungmin
Veranda 2
(Second Floor)
Contract and design
Organizer: Quah, John
Models and their testable restrictions
Organizer: Quah, John
Veranda 3
(Second Floor)
Risk premia in financial markets
Organizer: Fan, Jianqing and Xiu, Dacheng
Financial markets and macroeconomy
Chair: Kashiwagi, Masanori
Paradiso
(Third Floor)
Technology, allocative efficiency, and labor productivity
Organizer: Wang, Ping
Empirical international trade
Organizer: Lu, Yi and Tao, Zhigang
Swallow
(Third Floor)
Behavioral industrial organization
Organizer: Lee, Jihong
Cognition, perception and expectation
Organizer: Saijo, Tatsuyoshi
Lyrebird
(Third Floor)
Empirical analysis of auction data
Organizer: Li, Tong
Random matching and search
Organizer: Matsui, Akihiko
Falcon
(Third Floor)
Topics in trade theory I
Organizer: Chor, Davin
Topics in trade theory II
Organizer: Chor, Davin
Kingfisher
(Fourth Floor)
Studies of two-sided matching markets
Organizer: Shum, Matthew
Occupational mobility and internal labor markets
Chair: McKenzie, Colin R
Pelican
(Fourth Floor)
Education and development
Organizer: Park, Albert
Auctions
Organizer: Lu, Jingfeng and Ye, Lixin
Toucan
(Fourth Floor)
Topics in macroeconomics IV
Organizer: Wang, Cheng
Information frictions and macroeconomics
Organizer: Wang, Yong
Oriole
(Fourth Floor)
Quantitative finance
Organizer: Kou, Steven
Assets market and equilibrium
Organizer: Ma, Chenghu
Canary 1
(Fourth Floor)
Game theory and decision making I
Organizer: Fu, Haifeng and Zhang, Yongchao
Game theory and decision making II
Organizer: Fu, Haifeng and Zhang, Yongchao
Canary 2
(Fourth Floor)
Topics in mechanism design
Organizer: Chatterji, Shurojit
Mechanism design and its application
Organizer: Yeh, Chun-Hsien
Bluebird
(Fourth Floor)
Applied game theory
Organizer: Qin, Cheng-zhong
Epistemic logic and inductive game theory
Organizer: Kaneko, Mamoru
Nightingale
(Fourth Floor)
Industrial organization theory
Organizer: In, Younghwan
Topics in political economics
Chair: Salvo, Alberto
Sharma
(Fourth Floor)
Topics in macroeconomics V
Chair: Böhm, Volker
Empirical economics I
Chair: Hessami, Zohal
Hummingbird
(Fourth Floor)


Detailed Timetable for Sessions 7 and 8
(Afternoon Sessions on 4 August)


Venue / Time
(floor plans)
Session 7: 2:00pm--4:00pm Session 8: 4:30pm--6:30pm
Veranda 1
(Second Floor)
Social choice and cooperative game theory
Organizer: Chun, Youngsub; Chair: Salonen, Hannu
Environment
Chair: Sung, Yusen
Veranda 2
(Second Floor)
Public goods and taxation
Chair: Mondal, Debasis
Topics in public economics
Chair: Sng, Tuan Hwee
Veranda 3
(Second Floor)
Recent development in matching theory
Organizer: Kim, Jinwoo and Kojima, Fuhito
Auction theory
Organizer: Wang Ruqu; Chair: Kotowski, Maciej H.
Paradiso
(Third Floor)
Macroeconomic dynamics II
Chair: Polemarchakis, Herakles
Forecasting
Chair: Abeysinghe, Tilak
Swallow
(Third Floor)
Behavioral, experimental and biological economics I
Organizer: Chew, Soo Hong and Zhong, Songfa
Behavioral, experimental and biological economics II
Organizer: Chew, Soo Hong and Zhong, Songfa
Lyrebird
(Third Floor)
Experimental asset markets: the role of experience, information, expectation and regulation
Organizer: Riyanto, Yohanes Eko
Firms and technology
Chair: Sun, Juliana Yu
Falcon
(Third Floor)
Mathematical finance I
Organizer: Koo, Hyeng Keun and Won, Dongchul
Mathematical finance II
Organizer: Koo, Hyeng Keun and Won, Dongchul
Kingfisher
(Fourth Floor)
Hypothesis testing
Chair: Gandhi, Amit
Identification and instrumental variable
Chair: Gao, Zhengyuan
Pelican
(Fourth Floor)
Auctions: theory and experiment
Organizer: Wang, Ruqu; Chair: Ratan, Anmol
Housing markets
Chair: Ouyang, Min
Toucan
(Fourth Floor)
Dynamic programming
Organizer: Kamihigashi, Takashi and Stachurski, John
Economic growth II
Chair: Thangavelu, Shandre M.
Oriole
(Fourth Floor)
Trade
Chair: Lai, Tat-kei
International trade
Chair: Cheong, Juyoung
Canary 1
(Fourth Floor)
Nonatomic games
Organizer: Rath, Kali and Yu, Haomiao
Topics in economic theory II
Organizer: Chen, Yi-Chun and Ely, Jeffrey
Canary 2
(Fourth Floor)
R&D implementation, disclosure and monitoring
Organizer: Bag, Parimal
Matching and market design
Chair: Strulovici, Bruno
Bluebird
(Fourth Floor)
Repeated games
Organizer: Takahashi, Satoru
Contract theory and leadership games
Organizer: Bag, Parimal
Nightingale
(Fourth Floor)
Topics in economic theory I
Chair: Stinchcombe, Maxwell
Matching and search
Chair: Chou, Eric Szu-Wen
Sharma
(Fourth Floor)
Empirical economics II
Chair: Yim, Andrew
Empirical economics III
Chair: Song, Changcheng
Hummingbird
(Fourth Floor)